Eesti Disainiauhinnad 2022

Konkurss02. maist kuni 01. augustini 2024 saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2024 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid ning -mõjusid. Eesti Disainiauhinnad 2024 toob taas avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.


Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on üle aasta toimuv Eesti Disainiauhinnad juba aastaid olnud disainivaldkonna olulisim, kõiki disaini liike kattev konkurss- tunnustussündmus: ‘‘Ootame põnevusega algavat konkurssi. Viimasel kahel aastal on Eestis loodud väga palju head disaini, loodame, et kõik need head tööd jõuavad konkursile ja meil on võimalus neid laiemalt nähtavaks teha. Siit ka minu üleskutse – oled Sa disainer või disaini tellija, kui Sa oled viimase 2 aasta jooksul teinud midagi sellist, millel on mõju ja mille
üle oled uhke – esita see Disainiauhindadele!

Nagu juba tavaks, toimub iga konkursi eel kategooriate loetelus ja sisus muutusi, et paremini käia kaasas ajaga ja valdkonnas toimuvaga. Ka algav konkurss ei ole erand. Endiselt on kõigi kategooriate puhul oluliseks hindamiskriteeriumiks lisaks innovaatilisusele, originaalsusele ja keskkonnasõbralikkusele ka tööde mõju – majanduslik, ühiskondlik,
sotsiaalne. Sellest on tõukunud ka uus kategooria „Disaini mõju auhind“, millega tahame tõsta esile ja tunnustada silmapaistvaid tegevusi olukordades, kus disaini rakendamine on avaldanud olulist mõju nii ettevõtetes, muudes organisatsioonides kui kogukondades.“

2024. aasta Disainiauhindadel on veelkord läbinud uuenduskuuri graafilise ja digitaalse disaini auhindade kategooria. ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige Piia Põldmaa selgitab muutuste tagamaid: „Otsustasime kuulata meie disainerite soove ja tegime selguse huvides ning rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmiseks täpselt sellised kategooriad ja nimetused, mida meie valdkond igapäevaselt teab ja kasutab. Kategooriaid ümber defineerides võtsime ühtlustamise mõttes eeskujuks ka uuenenud Euroopa ADC festivali kategooriad, sest meie võitjad lähevad edasi sinna konkursile. Konkreetsed väärtuspõhised auhinnad jäävad alles eriauhindadena nagu need on ka Euroopas.

Muutunud on ka auhindade hulk ehk igas kategoorias kuulutatakse välja nominendid ja antakse ainult üks auhind. Kokku on uusi alamkategooriaid kümme: identiteet, liikuv pilt, pilt, graafiline disain ruumis, pakendidisain, graafiline kommunikatsioon, trükised, digitaalsete toodete ja rakenduste disain, veebidisain ja sahtlitööd.

Et muuta konkurss kättesaadavamaks ja julgustada noori graafilisi disainereid ning väikesi disainibüroosid osalema, on esimese töö konkursile esitamise tasu soodsam.”

Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu (EDL) president ja tootedisainiauhind BRUNO algataja sõnul on lisaks tunnustusele tähtis ka võitjatele jagatav rahaline auhind, mis on mõeldud investeeringuks uutesse projektidesse. Aastaid on EDL kaasanud võitjaid ja nominente rahvusvahelistesse näituste projektidesse.

Eesti Disainiauhinnad 2024 võitjad kuulutatakse välja Disainiöö ajal toimuval
auhinnagalal 20. septembril 2024 Fotografiskas. Peale galat avatakse võidutöid tutvustav näitus. BRUNO tootedisainiauhinna näitust saab näha 16. – 22. septembrini Krulli kvartalis.

Eesti Disainiauhinnad 2024 põhikategooriad:
  • Tootedisainiauhinnad (BRUNO);
  • Graafilise ja digitaalse disaini auhinnad (ADC*E);
  • Teenusedisaini auhinnad (Teenusmajanduse Koda);
  • Disainihariduse auhind (Eesti Kunstiakadeemia);
  • Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Elumuutev disain/Grand Prix, Disaini mõju)
  • Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)
Eesti Disainiauhindade ajalugu on alates 11. maist nähtav Eesti Disainikeskuse ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuusemi koostöös valminud näitusel „Eesti
Disainiauhinnad 2012—2022. Vahekokkuvõte“. Saab näha, milliseid töid ja disainereid on žürii kümne aasta jooksul kohaliku disaini paremikuna esile tõstnud ja väärtustanud, kokku on eksponeeritud üle kahesaja töö. Näitusega kaasneb auhindamist lahti mõtestav publikuprogramm.

AJAKAVA 2024

02. mai: konkursi väljakuulutamine
11. mai – 06. oktoober: näitus „Eesti Disainiauhinnad 2012—2022. Vahekokkuvõte“
01. august: tööde esitamise lõpptähtaeg
06. september: auhinnanominentide avalikustamine
16. - 22. september: Bruno nominentide näitus Krulli kvartalis
17. september: tagasisideseminar disaineritele
20. september: Eesti Disainiauhinnad 2024 võitjate väljakuulutamine

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Töid saab esitada läbi Defolio keskkonna

Küsimused: kristi@disainikeskus.ee