UUDised
Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2024 nominendid
Eesti Disainiauhinnad 2024 konkursile esitati ligi 400 tööd
Eesti Disainiauhinnad 2024 konkursi tähtaeg pikenes!
Noore disaineri auhinnad
Eesti Disainiauhinnad 2024 konkursi auhinnafondi väärtus kokku on üle 20 000 euro
Graafilise- ja meediadisaini auhindade kategooria läbis uuenduskuuri
Intervjuu Hegle Sarapuu-Johansoniga teenusedisainist
Intervjuu EDK juhataja Tiia Vihandiga Disainiauhindadest
Eesti Disainiauhinnad 2024 identiteedi lõi disainistuudio Unt/Tammik
Kuidas ennast ja oma töid konkurssidele/ auhindadele esitada
Tänavune Eesti Disainiauhinnad 2022 näitus saadetakse teele Pärnu Port Arturi keskusesse
Solarise Keskuse disainitänaval saab tutvuda Eesti disainiparemikuga
EDA2022 VÕITJAD ON SELGUNUD
Eesti Disainiauhinnad 2022 auhinnatseremoonia ja järelpeo piletid nüüd müügil!
EDA 2022 NOMINENTIDE NIMEKIRI
Lugu Rubiku kuubiku taga
Uurisime BYNEW‘lt, miks on Eesti Disainiauhinnad 2020 just Rubiku kuubiku* näoga?
Eesti Disainiauhinnad 2020 visuaalse identiteedi taga on sel korral väike, aga võimekas disainistuudio BYNEW, kus toimetavad Ronald Uus, Hans-Erik Põldoja (NOOR PÜSS 2019!) ja Liis Gross. Eesti Disainiauhinnad 2020 kontseptsioonist räägib pikemalt BYNEW asutaja, loovjuht ja disainer Ronald Uus.
Fotol: Ronald Uus, Hans-Erik Põldoja ja Liis Gross
Inspiratsiooniallikaks sai Eesti Disainiauhinnad 2020 uus kontseptsioon, kus auhinnad muutuvad eelkõige väärtuspõhisteks. Ehk töödesse vaadatakse sügavalt sisse, et näha nende tõelist väärtust. Meil oli alguses idee rääkida erinevatest kihtidest, mis disainitöös lõpptarbijale nähtamatuks jäävad ning zoomida töid n-ö piksli tasandini. Protsess viis meid välja aga hoopis uue motiivini, mis ühendas meie algsed ideed ühe suurema kontseptsioonini sellest, kuidas nähakse disaini ja mis on tegelikult probleemi lahendamine - selleks sümboliks saigi Rubiku kuubik.
Rubiku kuubiku lahendamiseks ei pea olema geenius (see võib muidugi kasuks tulla), kuid vaatamata laiemale arvamusele pea võimatust ülesandest, on selle lahendamist võimalik ära õppida. Tõeline ekspert lahendab Rubiku kuubiku ära 20 liigutusega, kuid võhik võib lahendust leidmata veeta tunde, päevi, nädalaid või kuid. Nimelt on Rubiku kuubikul lausa 43 kvintilljon positsiooni (see on 43, millele järgneb 18 nulli)! Leidsime selles omamoodi metafoori disainile kui teenusele. Sellele, kuidas peaks klient suhestuma disainiga; kas ta tahab ise põlve otsas midagi kuude kaupa teha, teadmata, kas ta teeb seda õigesti või ta usaldab oma ala eksperti, kes suudab probleemi lahendada 20 või kas või 200 sammuga, aga töötades teadlikult.
Rubiku kuubik ja selle erinevad tahud kirjeldavad disainiprotsessi veel mitme nurga alt - erinevatest üksikutest ruudukestest peab moodustama tervik ning samamoodi loob disainer erinevatest tükikestest - alustades kliendi briifist kuni fondi ja värvivalikuni - suuremat tervikut. Probleemist ja segadusest saab üheselt mõistetav ja ühtsete värvikülgedega tervik.
Piltlikult võibki öelda, et kui klient tuleb disaineri juurde ühe väga segamini ajatud Rubiku kuubikuga, siis disaineri ülesanne on panna tahud uuesti kokku.
Lisaks on oluline märkida, et Rubiku kuubikut on väga vähetõenäoline ära lahendada kogemata - see vajab süsteemsust ning just see, täiesti äraõpitav süsteem, on hea paralleel disainilähenemisele. Igal disaineril ja disainivaldkonnal on omad tööriistad ja know-how’d, kuidas probleemile lahendust leida - need sissetöötatud süsteemid aitavad segaduses selgust luua. Õige lahenduse peale ei satuta kogemata, see nõuab õigeid inimesi ja pühendumist.
Meie arvates on Rubiku kuubik ideaalne, käega katsutav ja inimesele mõistetav kujund, mille abil on võimalik disainiprotsesse kirjeldada. Segadusest saab selgus, süsteemsus on oluline ning kogemata ei juhtu midagi. Ühtlasi on oluline, et lahenduse leidmiseks ei ole ainult ühte lahenduskäiku või kindlat teekonda, vaid miljoneid erinevaid kombinatsioone, mis viivad kõik õige eesmärgini – just nagu disainis.
Rubiku kuubiku lisandväärtus kontseptsiooni loomisel oli kindlasti see, et kuubiku motiiv laheneb väga hästi mitmes erinevas formaadis. Eesti Disainiauhinadade puhul on äärmiselt oluline, et idee töötaks nii staatiliselt, videona, füüsilise vormi, näitusena jne.
* Rubiku kuubik ehk 3x3 kuubik on mänguasi, mille leiutas 1974. aastal Ungari arhitektuuriõppejõud, skulptor ja leiutaja Ernő Rubik. Praegune Rubiku kuubiku lahendamise rekord kuulub Yusheng Du’le, kes lahendas kuubiku ära kõigest 3.47 sekundiga. Jakub Kipa suudab aga Rubiku kuubiku ära lahendada 20.57 sekundiga, kasutades ainult oma jalgu ja varbaid. Bynew enda parimad lahendamised jäävad rekorditest veel kaugele, kuid siiski alla 5 minuti.
29. juunini (Early Bird 22. juuni!) saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.
EDA 2020 ajakava:
23. aprill: Konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km/töö
6. juuli: Hiline linnuke 80 € + km/töö
13. juuli: Bruno tähtaeg
10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.-17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. sept - 5. okt: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses