BRUNO TOOTEDISAINI AUHIND, PARIM TÖÖSTUSDISAIN 2014:

SHAKA ILMAJAAM

Autor: Mihkel Güsson 

Tootja, tellija: Shaka

BRUNO TOOTEDISAINI AUHIND, PARIM AUTORIDISAIN 2014:

RIIDEPUULAMP WHAT?

AUTOR: Tarmo Luisk 

Tootja, tellija: 2Pea


AUKIRI ELUTÖÖ EEST: BRUNO TOMBERG


Tootedisain


Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heiduta disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib EDL väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris.   

BRUNO tootedisainiauhinda annab välja Eesti Disainerite Liit. Kõigi kategooriate auhinnafond on kokku 9000 eurot. 

Töid saab esitada siin. 


BRUNO tootedisainiauhinda antakse välja kolmes põhikategoorias:        
        

PARIM ELUKESKKONDLIK TOOTE DISAIN 

Elukeskkondliku toote disaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt.  Rahaline auhind 2000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile.
                   

PARIM ELUSTIILITOOTE DISAIN 

Elustiilitoote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobivarustust jm. Rahaline auhind 2000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile.

PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN

Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid. Rahaline auhind 2000 € kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile.

Igas kategoorias antakse välja ka eriauhindu. Eriauhindadega trofeed ja rahalist tasu ei kaasne.

Auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA TOOTEDISAINI AUHIND antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust.
Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; zürii teeb valiku nominentide hulgast. Elumuutva disaini eest antakse välja Bruno trofee ja rahaline auhind 3000 € tootedisaini autorile või autorite grupile.

Žürii hindamiskriteeriumid: 

 - Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses          või materjalis;
 - Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu;
 - Kasutajasõbralikkus sh kaasav disain / universaaldisain;
 - Ergonoomika;
    - Konstruktiivne / tehniline lahendus;
    - Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel;
 - Esteetika;
    - Müügi potentsiaal.

Tööde esitamine: tasuta

Töid saab esitada siin 

Kontaktisik: Ilona Gurjanova, leart@estpak.ee

        

- - - - - - - -

Tootedisaini auhind BRUNO on nime saanud legendaarse Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri rajaja ja pikaajalise juhataja professor Bruno Tombergi järgi, kelle initsiatiivil anti Eesti disaini auhinda välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel. 

Bruno Tomberg pani aluse Eesti professionaalsele disainiharidusele. Tema eestvedamisel alustas 1966. aastal EKA disainikateedri eelkäija – tööstuskunsti osakond. Tombergi tähtsus on eriala seisukohalt erakordselt suur nii õppejõu kui ka eriala tutvustajana. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi.

1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Täiesti värske oli “Ruumi ja vormi” näituste puhul ka see, et tegu oli tõeliste sisekujundusväljapanekutega, mitte lihtsalt mööbli eksponeerimisega.


BRUNO laureaadid on olnud:

Johanna Tammsalu (2016)
Karl Annus (2016)
Mihkel Mäll, Mihkel-Emil Mikk (2016)
Mihkel Güsson (2014)
Tarmo Luisk (2014)
KOKO arhitektid (2012)
Margus Triibmann (2012)
Maarja Mõtus (2010)
Veiko Liis (2010)
ByRoller (2008)
Tarmo Luisk (2008)
Mare Kelpman (2008)
Annike Laigo (2006)
Martin Pärn (2006)