Eesti Disainiauhinnad 2020

Tootedisain


Tootedisainiauhindu (BRUNO) annab välja Eesti Disainerite Liit (EDL). Tootedisaini auhindade väljaandmisega soovib EDL väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris. 

Tutvu tootedisainiauhinnale BRUNO kandideerijate ja nominentidega siin: www.edl.ee/konkurss#14

TÖID SAAB ESITADA SIIN.

AUHINNAFOND on kokku 9000€. BRUNO trofee ja rahaline auhind 3000€ kuulub tootedisaini autorile või autorite grupile igas kolmes kategoorias:

PARIM ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
PARIM ELUSTIILI TOOTE DISAIN
PARIM INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN

ELUKESKKONDLIKU TOOTE DISAIN
Elukeskkondliku tootedisaini all mõeldakse kodu- ja ühiskondlikku mööblit ja objekte (sh välimööbel), valgusteid, erinevaid sisustuselemente: tekstiile (vaibad, linikud, pleedid jm); lauaaksessuaare (keraamika, klaas); köögivarustust, vanne jt.

ELUSTIILI TOOTE DISAIN
Elustiili toote disaini all mõeldakse tooteid, mida saab kanda - rõivadisaini; moeaksessuaare (kingad, kotid, vööd, sallid, mütsid, kindad; ehted; kellad; prillid jm); reisi- ja hobi- ja lemmiklooma varustust jm.

INSENERTEHNILISE TOOTE DISAIN
Insenertehnilise toote disaini all mõeldakse sõidukeid, rattaid jt liikumisvahendeid; tööriistu; meditsiinilisi abivahendeid; sanitaartehnilisi tooteid, aparaate, telefone, arvuteid jt tehnoloogial põhinevaid tooteid.

Auhindade ülene tunnustus ELUMUUTVA DISAINI AUHIND antakse välja kõige suurema mõjuga disaintootele, mille puhul hinnatakse võimekust aktuaalsete kriisiolukordadele lahendusi leida; ette näha tuleviku stsenaariume ja muudatusi ühiskonnas; võimet luua radikaalseid
muutusi meie igapäevaellu ja positiivset elustiili muutust. Elumuutva disaini auhinnale ei saa kandideerida; žürii teeb valiku nominentide hulgast.

Igas kategoorias antakse välja ka eriauhindu.
Eriauhindadega trofeed ja rahalist tasu ei kaasne.

Auhinnasaajad saavad õiguse kasutada toodetel ja reklaamis tähist - Eesti Disaini Auhind BRUNO.

Žürii hindamiskriteeriumid:

- Innovatsioon, mis avaldub uuenduslikus idees, teostuses või materjalis
- Keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjali kasutusel
- Funktsionaalsus, mis mõjutab igapäeva elu
- Kasutajasõbralikkus sh interaktsioonidisain; kaasav disain / universaaldisain
- Ergonoomika
- Konstruktiivne / tehniline lahendus
- Esteetika
- Müügi potentsiaal


Tööde esitamine: 

Alates 2020. aastast on tootedisainiauhinnale BRUNO kandideerimine tasuline (35 EUR) iga taotluse kohta. EDL-i liikmetele on taotlemine tasuta.


ŽÜRII:

- Katie Dominy (UK)
- Kinge Gardien (Holland)
- Maarja Mõtus (Eesti)
- Ubaldo Spina (Itaalia)
- Reet Aus (Eesti)


Loe lisa Tootedisainiauhinna BRUNO kohta siit


Rohkem infot EDL kodulehel

Kontaktisik: Ilona Gurjanova, leart@estpak.ee        

- - - - - - - -

Tootedisaini auhind BRUNO on nime saanud legendaarse Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri rajaja ja pikaajalise juhataja professor Bruno Tombergi järgi, kelle initsiatiivil anti Eesti disaini auhinda välja ka disainikateedri poolt kaheksakümnendatel. 

Bruno Tomberg pani aluse Eesti professionaalsele disainiharidusele. Tema eestvedamisel alustas 1966. aastal EKA disainikateedri eelkäija – tööstuskunsti osakond. Tombergi tähtsus on eriala seisukohalt erakordselt suur nii õppejõu kui ka eriala tutvustajana. Temata poleks tekkinud 1970ndate algul noori radikaalseid disainiharidusega kunstnikke, poleks olnud vihaseid debatte disaini ja tarbekunsti olemuse üle Kunstis ja Kodus ning Sirbis ega poleks sündinud väärikaid sisekujundajate põlvkondi.

1969. aastal algatas Bruno Tomberg näituste seeria „Ruum ja Vorm“, mille eesmärgiks seati uute ruumi ja vormi seoste otsingud, mitte objektide lõpetatus. Täiesti värske oli “Ruumi ja vormi” näituste puhul ka see, et tegu oli tõeliste sisekujundusväljapanekutega, mitte lihtsalt mööbli eksponeerimisega.


BRUNO laureaadid on olnud
:

2018 - Andreas Tiik ja Jaak Tiik, Tõnis Vellama, Grete Riim ja Mihkel Tamm, Margus Triibmann
2016 - Mihkel Mäll ja Mihkel-Emil Mikk, Karl Annus, Johanna Tammsalu
2014 - Tarmo Luisk, Mihkel Güsson
2012 - Margus Triibmann, KOKO arhitektid
2010 - Veiko Liis, Maarja Mõtus
2008 - Mare Kelpman, ByRoller, Tarmo Luisk
2006 - Annike Laigo, Martin Pärn