EDA 2022 NOMINENDID + ŽÜRII KOMMENTAARID

5. september 2022, Tallinn

Juba 6 aastaseks saav Eesti Disainiauhinnad tuleb taas. 2022 Eesti Disainiauhindadele esitati kokku 200 tööd. Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand sõnab: ’’Maailm muutub üha keerulisemaks ja sellega seoses suureneb vajadus disaini poolt pakutavate loovate lahenduste järele, mis muudab disaini tähtsamaks kui kunagi varem.“

Fotol: Tiia Vihand

’’Eesti Disainiauhinnad, mis traditsiooniliselt toimub samal ajal festivaliga Disainiöö, on juba aastaid olnud kogu disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus, kus disaineritel on võimalik tutvustada laiemalt oma viimase kahe aasta disainilahendusi, mille üle nad ise uhked on ja samuti on võimalik saada ülevaade olukorrast ning uuematest arengutest valdkonnas. On hea meel tõdeda, et konkursile esitatud tööde valik ja tase oli väga mitmekesine. Oli traditsiooniliselt head disaini, kriisist sündinud disaini, kohati ka potentsiaalselt maailma muuta võivaid disainilahendusi. Rõõmustavalt palju oli tegelemist sotsiaalsete teemadega“, tõdeb Vihand.


DISAINITEGU JA DISAINIMUUTJA


Fotol: Kai Lobjakas

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhataja, žürii esimehe Kai Lobjakase sõnul, ei olnud sel korral konkurents kandidaatide osas kuigi tihe, kuid see-eest tõsine. “Esitatud tööd olid põnevad ja valitud nominendid esindasid mitmeid suundi, mis võimaldavad disaini eri tasandeid publikule ja kasutajale lähemale tuua ning arusaamu suunata“, kommenteerib Kai Lobjakas.

„Selles kategoorias oli kandidaatide valik meeldivalt mitmekesine ning analüüs ja arutelud tööde eri tahkude ja mõju üle kestsid pikalt. Juba see on märk disainivälja aina paremast toonusest“, lisab Lobjakas.

TOOTEDISAIN / BRUNO 

Tootedisaini BRUNO žürii kommenteeris kokkuvõtvalt, et  võistlustulle laekunud tööd käsitlesid keskkonna ja päevakajalisi probleeme, olles ühtlasi elegantses disainivormis. Sel aastal ei käsitlenud küll ülemäära ’’seksikaid´’ probleeme, kuid loodi sihtgruppidele väga vajalike lahendusi. Töödega otsiti lahendusi väga päevakajalistel teemadel, kuidas leevendada kliimasoojenemise tagajärgi, kasutades ringmajanduse võtteid nii moe, sisekujunduse kui ka  meditsiini valdkonnas.


TEENUSEDISAIN

Fotol: Frederico Duarte 

Teenusedisaini žürii esimees ning disainikriitik ja kuraator Frederico Duarte (Portugal) kinnitab: ’’Eesti teenusedisaini tugevus avalikus sektoris tuli seekord Eesti Disainiauhinna võistlusel välja nii esitatud tööde kvantiteedis kui kvaliteedis.’’ 

DISAINIHARIDUS 

Disainihariduse preemia kategoorias mainis žürii ära, et sellel aastal esitati konkursile nii haridus-, haldus- kui erasfääris tegelevaid koolitajaid, õppejõude ja konsultante. Kõigil kandidaatidel on ette näidata oma eripärased teened disainihariduses ja rõõm on tõdeda, et hariduse mõiste on märgatavalt laienenud.


SÄSI

Fotol: Martin Pärn 

Martin Pärn, SÄSI žürii esimees kommenteerib: „Kuigi Säsi kandidaate oli seekord tavapärasest napimalt ja nominente ei valitud, võlus žürii ära üks noor ja sisuga looja, kes pakatab tungist katsetada, otsides oma ainulaadset ja isikupärast teed. Oma töödes on ta astunud vastu harjumuspärastele disainikaanonitele, need sõna otseses mõttes lõhanud ja siis uuel moel kokku traageldanud. Hoolimata ekspressiivsest lähenemisest, on tööde teemad tõsised ja tundlikud. See on kombinatsioon, mida tahaks näha kasvamas ja arenemas. SÄSI preemiaga soovime teda innustada valitud teel jätkama ja ootame huviga, milliseid vorme see eksperimenteeriv suund lähitulevikus võta“.

 

NOOR PÜSS

Fotol: Piia Põldmaa

Noore Püssi kategooria väljaandja Art Directors Club Estonia esindaja Piia Põldmaa on selle aasta võistluse tasemega väga rahul. ’’Sel aastal oli rõõm tõdeda, et Noore Püssi auhinna kandidaadid olid kõik võrdselt väga kõrgel tasemel. Kõigil neist on väga suur potentsiaal edaspidi meie disaini taset kõrgel hoida ja kõik nad vääriks tegelikult seda auhinda.’’ Piia Põldmaa lisab, et ’’võitja on väga isikupärane ja töömahukas käekiri, mille kujunemist ning arengut on huvitav olnud jälgida juba aastaid. Selle taga paistab välja tõeline kirg oma töö vastu ja väga tugev õppimisvõime – mõlemad on omadused, mille abil pole edaspidi ükski disainiülesanne lahendamatu! Soovime talle tugevat tuult tiibadesse!’’

 

Eesti Disainiauhinna gala toimub sellel ajaloolises Balti Manufaktuuri hoonekompleksis asuva Uue Loomingu Maja (ULM) keskuses (Manufaktuuri tn 5), kus üle pika aja saab kokku tulla ja tähistada Eesti Disaini. Õhtu avab tervitusjook, millele järgneb auhinnatseremoonia koos värvikate vahepaladega. Järelpeo kütab kuumaks disaineritest DJ duo õed Vetikud ja loomulikult suurepärane seltskond. Peo ajal on avatud ULM baar ning kehakinnitust pakub resto „Kohalik“.Auhinnatseremoonia toimub reedel 23. septembril 19:00, uksed avatakse 18:30. Järelpeo algus u 21:30.

Pileti info piletikeskus.ee

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Tutvu nominentidega siin: www.eestidisainiauhinnad.ee/uudised/eda-2022-nominentide-nimekiri
Tutvu žüriiga lähemalt siin: www.eestidisainiauhinnad.ee/uudised/eda-2022-zurii