Tootedisaini auhinnast BRUNO

26. mai 2020, Tallinn

Tootedisainiauhindu (BRUNO) annab välja Eesti Disainerite Liit (EDL). Tootedisaini auhindade väljaandmisega soovib EDL väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali ettevõtluses ja avalikus sektoris.

Viisteist aastat tagasi pani Disainerite Liit aluse tootedisainiauhinna Bruno konkursile, mille eesmärk on tunnustada disainereid ja nende tööd, tutvustada avalikkusele uuenduslikke tooteid ja kutsuda tarbima kodumaist disaini. Samuti taheti sellega ergutada ettevõtjaid kaasama tootearendusse rohkem professionaalseid disainereid. Konkurssi korraldatakse üle aasta, et saak oleks suurem. Tootearendus on pikk protsess, nii et igal aastal ei pruugi uute toodete hulk suur olla. Oma nime on konkurss saanud kunstiinstituudis 1966. aastal disainikateedri rajanud uuendusmeelse professori Bruno Tombergi järgi. Tema juhendamisel on valminud ka trofee: Anneliis Aunapuu disainitud kera, mille sisse on peidetud silinder ja koonus.

Fotol: BRUNO kera

Auhinnafond ja žürii

Tootedisaini konkursi auhinnafond on kokku 9000€ ja konkursi žürii on algusaastastest saadik olnud rahvus­vaheline. On ju enamik tooteid valminud ekspordi eesmärgil ja kes oskab paremini nende turuväärtust hinnata, kui mitte väliseksperdid. Kohalike ja välisspetsialistide arvamus on suuresti lahknenud, kuid võidutööd on siiski valitud konsensuslikult.

Žürii hindamiskriteeriumid on järgmised: idee, teostuse või materjali uuendus­likkus, keskkonnasõbralikkus ja säästlikkus materjalikasutuses, igapäevaelu mõjutav funktsionaalsus, kasutaja­sõbralikkus, sh interaktsioonidisain, kaasav disain ja universaaldisain, ergonoomika, konstruktiivne ja tehniline lahendus, esteetika ning toote müügipotentsiaal.

EDA 2018 žürii. Foto: Mirjam Rausberg

Eesti disaini on hindamas käinud rahvusvaheliselt tuntud disainispetsialistid Harri Koskinen, Harri Korhonen, Michael Thomson, Tapio Anttila, Cameron Sinclair, Luca Berta, Pauliina Aarikka, Timothy Jensen jt. Eredalt on meelde jäänud viimase 2010. aastal öeldu: „Eestlased on vist ainukesed, kes Eesti disaini ei usu“. Žürii töös osalenud Faber Castelli disainijuht Henning Horn on varasemalt märkinud: „Mulle avaldavad muljet mitmesugused igapäevatooted, mida konkursil näen. Tulevikus sooviksin näha keskendumist rohkem kontseptuaalsetele ideedele või intellektuaalsema taustaga toodetele.“

Balteco disainijuht Aivar Habakukk on suhtunud kriitiliselt sellesse, kuidas oma töid esitletakse - kaotajaks jäävad need, kes ei suuda oma ideid selgelt esile tuua. Nüüd on selguse huvides palutud esitada toote kohta ka lühivideo.  Žürii kommentaaridest on veel kõlama jäänud, et konkursile oodatakse rohkem elu muutvaid tooteid. Ühtlasi ei tasu unustada ära rohelise jalajälje rõhutamist, sest see teeb toodete turustamise kogu maailmas lihtsamaks.

EDA 2018. Foto: Mirjam Rausberg

Eesti Disainerite Liit ärgitab disainereid julgelt konkursil osalema, sest isegi kui võit jääb tulemata, saab igaüks, sealhulgas loodetavasti ka potentsiaalsed kliendid ja koostööpartnerid. Lisaks leiavad nad kajastust meedia vahendusel ning koha Tootedisaini nominentide näitusel Põhjala tehases ja/või Eesti Disainiauhinnad 2020 laureaatide näitusel Viru keskuses.

Tekst on osaliselt refereeritud Sirbis ilmunud artiklist (22.05.2020)

Alates 2020. a on tootedisainiauhinnale Bruno kandideerimine tasuline -
35 € - iga taotluse kohta. EDL liikmetele on taotlemine tasuta.

Tööde esitamise tähtaeg: 13. juuli 2020.

Tingimustega saab tutvuda lähemalt siin

Tutvu ka valdkonnaüleste kategooriatega


Tootedisaini auhind BRUNO kontakt:
Ilona Gurjanova (Eesti Disainerite Liidu president)
+372 555 73687
leart@estpak.eeEesti Disainiauhinnad 2020 AJAKAVA:

23. aprill: Konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö
29. juuni: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Bruno tähtaeg
10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
15.-17. september: Seminarid disaineritele
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september - 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses